Top

Zimowa Szkoła Radości dla dzieci z trudnościami szkolnymi.


W dniach 6-10.02.17 Wrocławskie Centrum Twórczości realizowało projekt ZIMOWA SZKOŁA RADOŚCI . Projekt  był skierowany do dzieci z klas 1-3, które mają problemy z podstawowymi umiejętnościami szkolnymi i pochodzą z rodzin, które przeżywają różnego rodzaju trudności.

Celem projektu było poznanie dzieci i ich potrzeb . Spędziliśmy 5 dni w Bardzie w Domu Wczasów Dziecięcych.  Program zawierał zajęcia artystyczne (teatralne i plastyczne), różnego rodzaju ćwiczenia, które miały za zadanie rozpoznanie jak dzieci radzą sobie w szkole.

Naszym naczelnym celem było budowanie wśród dzieci wiary we własne możliwości. Co wieczór wypełnialiśmy z dziećmi dzienniczki sukcesów zauważając nawet najmniejsze postępy.  Zachęcaliśmy też dzieci do tego, by same określiły, co im się danego dnia udało. Nie było to łatwe, dzieci często w szkole i w domu słyszą dużo negatywnych komunikatów na swój temat, trudno potem im  myśleć o sobie dobrze.  Dzieci  dla wzmocnienia otrzymały różnego rodzaju dyplomy za konkursy, quizy, ćwiczenia.

W planie również były wędrówki po okolicy, jedna pół dniowa wycieczka do Kopalni Złota, poznawanie historii malowniczego Barda.

Spotkaliśmy się z ogromna życzliwością Domu Wczasów Dziecięcych, organizatorzy wspomagali nas jak mogli. Mieliśmy bardzo dobre wyżywienie i dostosowane do potrzeb dzieci warunki mieszkaniowe.

Zimowa Szkoła Radości okazała się źródłem radości nie tylko dla dzieci (wiele z nich  po raz pierwszy było poza domem), ale i nas prowadzących.  Pracować na rzecz tych, którzy odwdzięczają się swoim uśmiechem, obdarzają nas zaufaniem i nas naprawdę potrzebują to źródło szczęścia.

Na bazie tego spotkania planujemy zbudować kompleksowy program działań artystycznych oraz kompensacyjnych, które wzmocnią dzieci w realizacji ich celów.

Galeria zdjęć: