Przejdź do menu
Przejdź do sekcji kontakt

Strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o tym do czego ich używamy. Więcej

Czcionka
Kontrast
Dostępność
Przetłumacz
Przekaż darowiznę 
Fundacji
Twoja darowizna sprawi, że centrum twórczości będzie mogło sprawniej pomagać swoim podopiecznym 
Ufunduj warsztaty małemu artyście
Twoja darowizna sprawi, że dziecko z ubogiej rodziny weźmie udział w warsztatach
Ufunduj bilet małemu widzowi
Swoją darowizną możesz uczynić coś naprawdę wielkiego. Dołącz do naszej akcji i wesprzyj tych, którzy nie mają równych szans. Zadbaj o rozwój kulturalny młodego pokolenia i spraw dziecku radość!
Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka
Jesteśmy organizacją pozarządową i od ponad 25 lat realizujemy projekty kulturalne kierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Naszą misją jest tworzenie przestrzeni, w której dostęp do kultury ma każde dziecko, gdzie wspierany jest rozwój osobowości i kreatywności młodego pokolenia, a sztuka służy do odkrywania świata szlachetnych wartości.
Poznaj  fundację
Poznaj naszą historię i siedzibę, założyciela  fundacji, kadrę, instruktorów, jak pomagamy 
Jak pomagamy: cele, działania
Misja/Wizja fundacji
Nasza historia i siedziba
Założycielka fundacji
Kadra Centrum Twórczości
Ach! Teatr
Strona główna Teatru
O Ach! Teatrze
Kalendarz spektakli
Cennik
Bilety
Regulamin
Ach! Teatr jest miejscem, w którym dzieci mogą przenieść się do świata baśni i wyobraźni, od najmłodszych lat poznawać magię teatru i brać udział w fantastycznych przygodach bohaterów spektakli wraz ze swoimi opiekunami. Tworzymy teatr przekazujący wartości, bezpieczny, przyjazny i zaangażowany społecznie. Zapraszamy do miejsca dziecięcych zachwytów!

ABC sztuki XX wieku – nauka przez artystyczną zabawę

ABC sztuki XX wieku – nauka przez artystyczną zabawę

Jak zainteresować dzieci historią sztuki współczesnej? Znaleźliśmy na to sposób!

Od września we Wrocławskim Centrum Twórczości Dziecka trwał cykl bezpłatnych warsztatów ABC Sztuki XX wieku. Właśnie dobiegł on końca, więc czas na małe podsumowanie.

Projekt został skierowany do uczniów klas IV-VIII Szkół Podstawowych z Wrocławia i okolic. Wzięło w nim udział łącznie 8 klas z różnych szkół. Każda klasa gościła u nas aż 3 razy. Zajęcia obejmował zakres najważniejszych nurtów w sztuce XX wieku, takich jak kubizm, fowizm, ekspresjonizm, surrealizm, dadaizm, sztuka po II wojnie światowej, action painting, malarstwo materii, pop art, body painting i happening.

Uczestnicy, biorąc udział w warsztatach plastycznych i teatralnych oraz w prelekcjach w formie prezentacji multimedialnych, sami stali się artystami i doświadczali konkretnych gatunków sztuki w praktyce. Podczas zajęć dzieci korzystali z możliwości, jakie daje profesjonalna scena oraz używali rekwizytów teatralnych i materiałów plastycznych.

Zajęcia w kreatywny, twórczy sposób połączyły w sobie elementy zabawy i nauki. Dzieci chętnie wypowiadały się na różne tematy związane z obszarem zajęć, wyrażały emocje, rozwijały kreatywność. Dzięki współpracy na zajęciach mogły efektywnie integrować się z grupą i swoimi nauczycielami, co po pandemii COVID-19 wydaje nam się szczególnie ważne. Dodatkowo projekt ten wspomógł nauczycieli w przekazaniu programu nauczania ze sztuk plastycznych w ciekawy sposób, na jaki prawdopodobnie nie ma warunków w wielu szkołach.

Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że projekt po raz kolejny wzbudził dużo radości u uczniów i nauczycieli, a wizyty u nas kończyły się uśmiechami i pięknie zrealizowanymi projektami. Nauczyciele relacjonują nam, że dzieci niecierpliwie czekały na kolejne zajęcia i bardzo chętnie brały udział w spotkaniach ze sztuką. Wierzymy, że dzięki temu doświadczeniu, wyrosną na świadomych dorosłych ludzi, chętnie korzystających z kultury.

W ramach projektu powstała specjalna gra planszowa, dzięki której zarówno uczestnicy warsztatów, jak i wszyscy inni pasjonaci sztuki XX wieku mogą sprawdzić swoją wiedzę na ten temat. Opis, zasady i materiały do gry można przeglądnąć i pobrać pod adresem: https://tiny.pl/w5kfx

Wartość warsztatów podkreślają opinie uczestników, którzy nie kryją satysfakcji z udziału oraz mają nadzieję, że w przyszłości będą mogli to powtórzyć:

Bardzo podobało mi się na warsztatach, a najbardziej na teatralnych. Chciałabym tu jeździć co tydzień.

Na zajęciach teatralnych można było wyrazić emocje, zajęcia plastyczne Pop Art., robienie obrazów i można było określić uczucia w tych obrazach.

Pozytywną opinię dla naszego projektu wystawiają także opiekunowie grup:

Tego typu projekty są bardzo ważne i potrzebne. Dzieci powinny zapoznawać się z elementami sztuki XX wieku. Dzieci zapamiętały bardzo dużo z wykładów i mówiły o tym w szkole przy okazji różnych lekcji. Zajęcia były dla nich bardzo inspirujące i pozwoliły im poszerzyć perspektywę dotyczącą sztuki, ale również samego procesu tworzenia. Można powiedzieć, że wiedza, którą zdobyły otworzyła im głowę na nowe techniki tworzenia, odejście od klasycznych form przedstawiania. Stały się również bardziej kreatywne i odważne w procesie tworzenia. Ułatwi to zajęcia z plastyki w szkole. Dziękujemy!

Warsztaty były prowadzone na wysokim poziomie merytorycznym oraz metodycznym. Dzieci z wielkim entuzjazmem podchodziły do proponowanych im zadań – mogły wykazać się kreatywnością oraz ćwiczyły umiejętność pracy zespołowej. Poznanie różnych dziedzin sztuki, form jej wyrażania, pozwala na otwarte, refleksyjne postrzeganie otaczającej rzeczywistości. Tegoroczne warsztaty są kolejną edycją, w której miałam przyjemność uczestniczyć wraz z kolejną grupą uczniów. Myślę, że jest to bardzo wartościowa propozycja edukacyjna, która powinna być kontynuowana. Dzieci uczą się wyrażać swoje uczucia i emocje poprzez sztukę.

My ze swojej strony dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, a osobom prowadzącym warsztaty i prelekcje za ich merytoryczne i bardzo profesjonalne przygotowanie i przeprowadzenie. Mamy nadzieję, że to nie ostatnia edycja tego świetnego projektu.

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury i wkładu własnego Fundacji Centrum Twórczości Dziecka, który zebrano dzięki zbiórce na portalu zrzutka.pl.

Dziękujemy wszystkim osobom, które wsparły zbiórkę oraz portalowi zrzutka.pl za możliwość jej organizacji.

Centrum
Twórczości
Dziecka

Jesteśmy organizacją pozarządową i od ponad 20 lat realizujemy projekty kulturalne kierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Naszą misją jest tworzenie przestrzeni, w której dostęp do kultury ma każde dziecko, gdzie wspierany jest rozwój osobowości i kreatywności młodego pokolenia, a sztuka służy do odkrywania świata szlachetnych wartości.
Kontakt

ul. Kuźnicza 29a, II piętro
50-138 Wrocław
Telefon: 661 136 434

Poniedziałek – czwartek: 9:00-18:00
Piątek: 9:00-16:00

Strona jest własnością Fundacji Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka
homeapartmentheartstareyefile-emptygraduation-hatlicensepicturebookuserusersbubbleselectsmileclockmagnifiermenulist linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram