Przejdź do menu
Przejdź do sekcji kontakt

Strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o tym do czego ich używamy. Więcej

Czcionka
Kontrast
Dostępność
Przetłumacz
Przekaż darowiznę 
Fundacji
Twoja darowizna sprawi, że centrum twórczości będzie mogło sprawniej pomagać swoim podopiecznym 
Ufunduj warsztaty małemu artyście
Twoja darowizna sprawi, że dziecko z ubogiej rodziny weźmie udział w warsztatach
Ufunduj bilet małemu widzowi
Swoją darowizną możesz uczynić coś naprawdę wielkiego. Dołącz do naszej akcji i wesprzyj tych, którzy nie mają równych szans. Zadbaj o rozwój kulturalny młodego pokolenia i spraw dziecku radość!
Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka
Jesteśmy organizacją pozarządową i od ponad 25 lat realizujemy projekty kulturalne kierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Naszą misją jest tworzenie przestrzeni, w której dostęp do kultury ma każde dziecko, gdzie wspierany jest rozwój osobowości i kreatywności młodego pokolenia, a sztuka służy do odkrywania świata szlachetnych wartości.
Poznaj  fundację
Poznaj naszą historię i siedzibę, założyciela  fundacji, kadrę, instruktorów, jak pomagamy 
Jak pomagamy: cele, działania
Misja/Wizja fundacji
Nasza historia i siedziba
Założycielka fundacji
Kadra Centrum Twórczości
Ach! Teatr
Strona główna Teatru
O Ach! Teatrze
Kalendarz spektakli
Cennik
Bilety
Regulamin
Ach! Teatr jest miejscem, w którym dzieci mogą przenieść się do świata baśni i wyobraźni, od najmłodszych lat poznawać magię teatru i brać udział w fantastycznych przygodach bohaterów spektakli wraz ze swoimi opiekunami. Tworzymy teatr przekazujący wartości, bezpieczny, przyjazny i zaangażowany społecznie. Zapraszamy do miejsca dziecięcych zachwytów!

Nauka przez komiks, czyli jak poprzez działania artystyczne rozwijać kompetencje społeczne dzieci i młodzieży

Nauka przez komiks, czyli jak poprzez działania artystyczne rozwijać kompetencje społeczne dzieci i młodzieży

“Nauka przez komiks” to jeden z projektów realizowanych przez Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka w celu umożliwienia dostępu do różnych form kultury dzieciom zagrożonym wykluczeniem społecznym. Poprzez warsztaty artystyczne i inne formy nauki powstają projekty, które w kreatywny sposób mają łączyć obszar sztuki z istotnymi kwestiami społecznymi. Do projektu został zaproszony Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Kłodzku.

Zobacz łatwy do czytania tekst ETR (pobierz tekst)

Uczestnicy, zapoznając się z procesem powstawania komiksu, jednocześnie poruszają różnego rodzaju zagadnienia istotne ze społecznego punktu widzenia, jak rodzima i lokalna historia, kultura i społeczeństwo, ekologia, relacje międzyludzkie. Tym samym, łącząc rozwój kompetencji twórczych i społecznych, wzmacniają w sobie poczucie bycia wartościowym i pełnoprawnym członkiem społeczeństwa.
Pierwszy etap projektu obejmował warsztaty organizowane w siedzibie ośrodka socjoterapeutycznego w Kłodzku. Objął cykl spotkań, które odbyły się między majem a październikiem 2022 roku. Miał on na celu zapoznanie grupy z tematyką komiksu, przybliżenie kwestii teoretycznych, wypracowanie wstępnych założeń kreatywnych dotyczących projektów oraz integrację grupy.

Drugi etap miał miejsce 23 listopada w siedzibie Wrocławskiego Centrum Twórczości Dziecka. Uczestnikami ponownie była grupa dzieci i młodzieży z ośrodka w Kłodzku. Podczas wizyty brali oni udział nie tylko w warsztatach, gdzie tworzyli własne prace, ale także mieli okazję zwiedzić wrocławskie instytucje kultury: Muzeum Pana Tadeusza i Mediatekę. Wysłuchali między innymi prelekcji, a także wzięli udział w sesji z wykorzystaniem aparatury VR. Wiele ze zrealizowanych w tym dniu aktywności było dla nich nowością, dzięki którym rozwinęli swoje kompetencje, zarówno kulturalne, jak i społeczne. Takie doświadczenie z pewnością może wpłynąć na większą otwartość w obrębie kolejnych działań na podobnym polu.

Uczestnicy chętnie wskazują na korzyści, jakie wynieśli z uczestnictwa w projekcie. Zwracając uwagę zarówno na nowe umiejętności plastyczne, ale także takie kwestie jak doskonalenie pracy w grupie. Zwracają uwagę na bardzo dobrą atmosferę podczas warsztatów oraz mają nadzieję na uczestnictwo w podobnych zajęciach w przyszłości.

Plusy projektu dostrzegają nie tylko jego uczestnicy. Jedna z prowadzących, Joanna Grzelczyk, twierdzi, że z każdymi kolejnymi warsztatami obserwowała rozwijającą się współpracę w obrębie grupy, otwartość względem działania i pracy zespołowej, coraz ciekawsze pomysły na realizację inicjatyw. 

Według niej “język komiksu stanowił łącznik dla poszczególnych tematów zajęć, natomiast efektem naszych działań są przede wszystkim związane relacje  - zarówno ze sztuką, jak i te codzienne – międzyludzkie.”

Również wychowawczynie z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Kłodzku podkreślają korzyści:

  • “Projekt został przeprowadzony w bardzo ciekawy i dostosowany do możliwości naszych wychowanków sposób. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach, uczyły się nowych rzeczy, poznały coś, co do tej pory było im nieznane. Rozwijały swoją kreatywność, mogły rozwinąć umiejętności plastyczne oraz pracy zespołowej.  W przyszłości jesteśmy otwarci na podobne inicjatywy tego typu.”

Monika Noga-Nowak

  • “Jestem zachwycona możliwością uczestnictwa i obserwacji projektu. Ukazywanie, budowanie historii poprzez komiks okazało się być nowym i bardzo twórczym przeżyciem dla młodzieży. Uważam projekt za trafiony przemyślany i potrzebny. Dziękuję, że mogłam uczestniczyć w tym doświadczeniu. Jestem pewna, że dzieci, z którymi pracuję na pewno na długo zapamiętają tę przygodę”. 

Agnieszka Boczkowska

Podsumowując projekt Małgorzata Strońska - prezes Wrocławskiego Centrum Twórczości Dziecka - uważa, że takie warsztaty są dla młodych ludzi nie tylko okazją do zdobycia wiedzy w atrakcyjny sposób, ale też chwilą radości zatrzymania się przy aktywności, która wyzwala spontaniczność i kreatywność i pozwala na byciu bliżej siebie. W opiniach młodzieży zauważyła pozytywne nastawienie, co do przebiegu całego wydarzenia oraz chęć do udziału w podobnych wydarzeniach w przyszłości.

Projekt zakończy się wystawą zrealizowanych na warsztatach prac uczestników w formie online – pod koniec 2022 r.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego i wkładu własnego Fundacji Centrum Twórczości Dziecka, który zebrano dzięki zbiórce na portalu zrzutka.pl.

Dziękujemy wszystkim osobom, które wsparły zbiórkę oraz portalowi zrzutka.pl za możliwość jej organizacji.

Jednym z autorów zdjęć jest Norbert Kadłubek.

Centrum
Twórczości
Dziecka

Jesteśmy organizacją pozarządową i od ponad 20 lat realizujemy projekty kulturalne kierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Naszą misją jest tworzenie przestrzeni, w której dostęp do kultury ma każde dziecko, gdzie wspierany jest rozwój osobowości i kreatywności młodego pokolenia, a sztuka służy do odkrywania świata szlachetnych wartości.
Kontakt

ul. Kuźnicza 29a, II piętro
50-138 Wrocław
NIP 897-167-91-68
Telefon: 661 136 434

 

Poniedziałek 11:00-19:30
Wtorek 12:00-19:30
Środa 10:00-19:00
Czwartek 12:00-20:00

Strona jest własnością Fundacji Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka
homeapartmentheartstareyefile-emptygraduation-hatlicensepicturebookuserusersbubbleselectsmileclockmagnifiermenulist linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram