Top

Nie wykluczam


Spektakl przeznaczony dla gimnazjów i liceów. Na podstawie scenariusza napisanego przez Zbigniewa Ravicza. Porusza tematy ważne dla młodych ludzi, powodujące wykluczenie z grupy rówieśniczej. 
Kto ma prawo wyznaczać granice pomiędzy dobrym a złym, modnym i niemodnym, potrzebnym i zbędnym? Dlaczego często jesteśmy bezsilni wobec władczych jednostek? Czemu tak łatwo jest nam być konformistą, a tak trudno zaakceptować odmienność? Na te pytania w trakcie trwania spektaklu odpowie sama publiczność, która – wcielając się w rolę szkolnej klasy – będzie musiała opowiedzieć się po jednej ze stron konfliktu. Historia „Zbędnego" opowiadana jest nowoczesnym językiem, z wykorzystaniem multimediów, gdzie współczesna poetyka teledysku splata się młodzieżową muzyką.

W ramach działania „Nie wykluczam” w 2015 roku przeprowadziliśmy szkolenie dla nauczycieli z zakresu pracy przeciwko wykluczeniom w szkołach i klasach. Szkolenie opierało się na warsztacie teatralnym oraz spotkaniu z psychologiem – wzięło w nim udział 16 nauczycieli z wrocławskich gimnazjów i liceów.

W 2016 roku odbyły się dwa szkolenia dla nauczycieli, prezentacja spektakli „Nie wykluczam” oraz powiązane z nim warsztaty z psychologami z młodzieżą gimnazjalną i licealną. Spektakl oraz warsztaty poruszają tematy ważne dla młodych ludzi, powodujące wykluczenie z grupy rówieśniczej.

Reżyseria: Natasza Sołtanowicz
Scenariusz: Zbigniew Ravicz
Muzyka: Henryk Borsiak
Produkcja: Małgorzata Strońska
Występują: Tomasz Tywoniuk, Mikołaj Bańdo

Premiera 10 czerwca 2016

Projekt realizowany jest w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i został sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.