Opis
Pam Para Pam to umuzykalniające, gordonowskie zajęcia dla niemowląt, małych dzieci (0-2 lata) i kobiet w ciąży, oparte na metodzie uczenia się muzyki Edwina Eliasa Gordona.
Czy wiesz, że Twój maluszek już od od pierwszych miesięcy życia może zanurzyć się w świat muzyki, który nie tylko bawi, ale i rozwija? Gordonki, bo tak często nazywane są zajęcia gordonowskie, to doskonała okazja, aby wraz z dzieckiem wyruszyć w fascynującą, muzyczną podróż, jeszcze zanim nauczy się mówić.
Spotkania prowadzi certyfikowana instruktorka z wykształceniem gordonowskim.
Zajęcia gordonowskie – pierwszy krok Twojego dziecka w muzyczny świat
Czy wiesz, że człowiek słyszy dźwięki otoczenia od dwudziestego tygodnia życia prenatalnego?
Z tego powodu na gordonki zapraszamy maluszki już od pierwszych tygodni życia, jak i osoby oczekujące narodzin dziecka, będące w trzecim trymestrze ciąży. Dowiedziono, że tak wczesny kontakt z muzyką ma dobroczynny wpływ na rozwój najmłodszych, w tym na ich zdolności muzyczne, rozumienie i przyswajanie informacji, mowę, a także twórcze myślenie w przyszłości.
Kim był Elias Edwin Gordon i czym jest jego metoda?
Elias Edwin Gordon był amerykańskim muzykiem, pedagogiem i badaczem, który poświęcił swoje życie zgłębianiu tajników rozwoju muzycznego. Jego innowacyjna metoda edukacji muzycznej, zwana metodą gordonowską, opiera się na założeniu, że każde dziecko rodzi się z naturalnymi predyspozycjami do nauki muzyki, które można rozwijać już od pierwszych dni życia.
Metoda gordonowska skupia się na wprowadzenia dziecka w świat dźwięków, rytmów i melodii, zanim jeszcze zacznie mówić. Jej kluczowym elementem jest śpiewanie w tonalnościach i rytmach, które są naturalne dla dziecka. Dzięki temu maluchy uczą się myśleć muzycznie, co sprzyja ich wszechstronnemu rozwojowi – zarówno intelektualnemu, jak i emocjonalnemu.
Kto prowadzi zajęcia?
Zajęcia gordonowskie Pam Para Pam prowadzi Joanna Tabisz – certyfikowana nauczycielka muzyki według teorii Edwina E. Gordona, instruktorka zajęć muzycznych.
Absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Ukończyła kurs pedagogiki wokalnej oraz Studium Kształcenia Animatorów i Bibliotekarzy.
Prowadzi zajęcia umuzykalniające dla maluszków, lekcje wokalne, naukę gry na pianinie, a także zajęcia ogólnorozwojowe dla małych dzieci. Prywatnie szczęśliwa żona i mama dwóch synów.
Jak wyglądają zajęcia gordonowskie?
Warsztaty gordonowskie polegają na osłuchaniu i zapoznaniu się z bogatym językiem muzyki zarówno od strony melodycznej, jak i rytmicznej. Prowadząca śpiewa krótkie melodie bez słów w różnych skalach muzycznych, przeplatając je motywami rytmicznymi.
Spontaniczne ruchy i dźwięki wydawane przez dziecko są oczekiwanym elementem zajęć i nagradzane są odpowiedzią instruktorki, dostosowaną muzycznie do odgłosów wydawanych przez dziecko, co zachęca je do dalszej aktywności i stymuluje jego rozwój.
Spotkania wzbogacane są o:
- naukę kołysanek i elementy relaksacyjne,
- zabawy z:
- kolorową płachtą (chusta KLANZY), na której najmłodsze maluszki mogą być rytmicznie kołysane przez dorosłych
- kolorowymi zwiewnymi chusteczkami
- dużymi piłkami gimnastycznymi
- miękkimi piłeczkami
- woreczkami z grochem
- pacynkami
- bańkami mydlanymi
Poprzez nasze spotkania gordonowskie pragniemy również uwrażliwić opiekunów na rolę działań artystycznych w życiu dziecka i dawać im podstawowe narzędzia do kontynuacji twórczej zabawy w domu.
Co zyskają niemowlęta i małe dzieci?
Dzieci:
- reagują na muzykę w sposób naturalny i spontaniczny
- zachęcane są do wydawania dźwięków, co wspiera rozwój mowy
- biorą udział w zabawach, które angażują ich słuch i zmysł ruchu
- rozwijają swoją wrażliwość muzyczną
Co zyskają rodzice?
Dorośli:
- przygotowują się do świadomego wprowadzania dziecka w świat muzyki (także jeszcze przed narodzinami)
- uczą się kołysanek i melodii, które mogą śpiewać swoim pociechom już od pierwszych dni życia
- spędzają z dzieckiem czas na wartościowych aktywnościach i tworzą wspomnienia
- poznają innych opiekunów i dzielą się doświadczeniami
Dlaczego warto zapisać się z dzieckiem na gordonki?
Metoda gordonowska oferuje szereg korzyści, które wpływają na rozwój dziecka:
- rozwój intelektualny: dzieci uczestniczące w zajęciach gordonowskich rozwijają zdolności poznawcze, takie jak pamięć, koncentracja czy wyobraźnia
- rozwój emocjonalny: kontakt z muzyką pozwala maluchom w wyrażaniu emocji i budowaniu więzi z rodzicami
- rozwój społeczny: zajęcia w grupie uczą dzieci współpracy, dzielenia się oraz reagowania na sygnały od innych osób
- przygotowanie do nauki muzyki: gordonki to świetny wstęp do dalszej edukacji muzycznej – dzieci, które od najmłodszych lat uczestniczą w zajęciach gordonowskich mają większe szanse na łatwiejsze przyswajanie zasad gry na instrumentach czy śpiewu w przyszłości
Jak wyglądały poprzednie edycje?
Odwiedź nas na Facebooku i Instagramie, żeby zobaczyć, jak wyglądały poprzednie edycje warsztatów:
- Facebook Fundacji: https://www.facebook.com/CentrumTworczosci/
- Instagram Fundacji: https://www.instagram.com/centrum.tworczosci/
Termin i zapisy
ZBIERAMY ZAPISY DO NOWEJ GRUPY!
Formularz zapisu: https://centrumtworczosci.pl/formularz-zapisu-na-warsztaty-indywidualne/
Cennik: https://centrumtworczosci.pl/cennik-warsztaty/
Na zajęcia można uczęszczać też w ramach karnetu na 4 wejścia lub pojedynczego wejścia. Prosimy o zaznaczenie tego w polu "Uwagi" przy zapisie.
- Warsztaty rozpoczynamy 2 października 2024 r. Semestr kończy się 29.01.2025 r.
- Zajęcia odbywają się w cyklu 16 spotkań po 40 minut.
- Kiedy? Środy 11:30-12:10
- Gdzie? Kuźnicza 29a, Wrocław
Mama Juliusza –
Na Pam Para Pam chodzimy głównie z uwagi na umuzykalnienie. Poza tym dziecko ma kontakt z innymi maluchami, zanim pójdzie do żłobka. Wcześniej chodziliśmy na te warsztaty ze starszym synem. Po warsztatach muzykował, śpiewał, stał się towarzyski i szybko zaczął mówić. Zauważyłam, że duży wpływ na jego rozwój miały właśnie zajęcia muzyczne. Nawet jak dziecko wydaje się być bierne na warsztatach, to po powrocie do domu widać jego zainteresowanie muzyką. Polecam uczestnictwo w Pam Param Pam.
Mama Łucji –
Warsztaty artystyczne są dla mnie urozmaiceniem czasu spędzanego z dzieckiem, okazją, by dziecko zobaczyło coś nowego. Ważna jest dla mnie różnorodność, która pomaga dziecku się rozwijać oraz to, że ja tez mogę wyjść z domu. Polecam warsztaty w WCTD.
Anonim –
Bardzo fajne zajęcia, córeczka (8-10mc) cieszyła się, słuchała, powtarzała, machała rączkami i bujała się do muzyki 🙂 była bardzo zainteresowana tym co robi Pani prowadząca jak również innymi maluszkami. Myślę że rozwojowo zajęcia bardzo się sprawdzają jak również dają dziecku dużo radości. Polecam !
Mama Jasi –
Bardzo fajne zajęcia, córeczka (8-10mc) cieszyła się, słuchała, powtarzała, machała rączkami i bujała się do muzyki 🙂 była bardzo zainteresowana tym co robi Pani prowadząca jak również innymi maluszkami. Myślę że rozwojowo zajęcia bardzo się sprawdzają jak również dają dziecku dużo radości. Polecam !