Opis
Marzysz o karierze aktorskiej? Kochasz teatr i szukasz osób o podobnych zainteresowaniach? A może chcesz przełamać swoją nieśmiałość i poczuć się pewniej w towarzystwie innych? Zajęcia teatralne dla młodzieży Teatr Młodych są stworzone właśnie dla Ciebie! Warsztaty aktorskie to wyjątkowa okazja, aby zgłębić tajniki sztuki teatralnej, rozwinąć swoje umiejętności interpersonalne i twórcze, a także spotkać osoby dzielące z Tobą pasje. Zapisz się na zajęcia Teatr Młodych i przekonaj się, jak teatr może odmienić Twoje życie i pomóc Ci odkryć nowe możliwości.
Zajęcia odbywają się w trzech grupach: jedna w poniedziałek (młodzież 12-15 lat) oraz dwie w środy (młodzież 13-18 lat).
Do kogo skierowane są warsztaty?
Nasze warsztaty skierowane są do młodzieży w wieku od 12 do 18 lat, która chce rozwijać swoje zainteresowania teatralne. Zapraszamy zarówno osoby, które mają już doświadczenie sceniczne, jak i te zaczynające swoją przygodę z teatrem.
Warsztaty są idealne dla nastolatków i nastolatek, którzy:
- marzą o karierze aktorskiej i pragną zdawać do szkoły aktorskiej
- chcą rozwijać swoje umiejętności artystyczne
- pragną przełamać nieśmiałość i zyskać większą pewność siebie
- chcą poznać osoby o podobnych zainteresowaniach i nawiązać nowe znajomości
- szukają nowych wyzwań i pragną rozwijać się na różnych płaszczyznach.
Teatr Młodych – rozwiń swój warsztat aktorski
W trakcie warsztatów teatralnych dla młodzieży:
- ćwiczymy umiejętność improwizacji
- pracujemy z tekstem lub/oraz sami go tworzymy
- uczymy się wyrażać emocje
- pracujemy z własnym głosem i ciałem
- poznajemy różnorodne techniki teatralne zaczerpnięte z teatru lalek, cieni, ruchu czy pantomimy
- animujemy przedmioty i płachtę
- pracujemy indywidualnie, w parach i w grupie
- tworzymy etiudy, a na dalszym etapie także spektakle teatralne
Kto prowadzi warsztaty?
Zajęcia dla młodzieży Teatr Młodych prowadzi dwoje instruktorów teatralnych z doświadczeniem aktorskim: Angelika Sikora (grupa poniedziałkowa) i dr Piotr Para (grupy środowe).
Angelika Sikora to aktorka i instruktorka zajęć teatralnych.
Jest dyplomowaną aktorką scen muzycznych. Ukończyła Państwowe Policealne Studium Wokalno-Baletowe w Gliwicach, Państwowe Studium Animatorów SKiBA we Wrocławiu na kierunku Animator działań teatralnych oraz kierunek Sztuki Nowoczesne (specjalność Performatyka i Film).
Od wielu lat związana z teatrem, który jest dla niej nie tyko miejscem pracy, ale również największą pasją i przestrzenią do nieustannego rozwoju.
W pracy z dziećmi i młodzieżą dba o stworzenie atmosfery otwartości i zaufania, w której każdy może wyrazić siebie i odkrywać swoje możliwości. Ważne jest, by na jej zajęciach każdy uczestnik mógł poczuć się doceniony i zainspirowany do dalszego rozwoju artystycznego.
Piotr Para to doktor socjologii, wykładowca w Dolnośląskiej Szkole Wyższej, reżyser, pedagog, a w wolnych czasie aktor-mim. W przeszłości aktor Teatru Pantomimy Henryka Tomaszewskiego. Założyciel Teatru Pantomimy AP.
Wyreżyserował kilkanaście spektakli z udziałem dzieci i młodzieży, pracuje ze wszystkimi grupami wiekowymi, prowadzi warsztaty dla multiplikatorów i pedagogów.
Dlaczego warto wziąć udział w warsztatach Teatr Młodych?
Zajęcia teatralne to nie tylko doskonała forma spędzania czasu, ale także inwestycja w siebie. Teatr Młodych oferuje wyjątkowy program zajęć, który otwiera drzwi do dalszego rozwoju w dziedzinie aktorstwa, ale również daje wiele korzyści w codziennym życiu. Oto kilka powodów, dla których warto dołączyć do naszych zajęć:
1. Przygotowanie do kariery teatralnej
Nasze warsztaty prowadzone są przez kreatywnych i przyjaznych instruktorów z doświadczeniem aktorskim i reżyserskim. Dzięki ich wsparciu uczestnicy mają szansę poznać najważniejsze elementy warsztatu aktorskiego, który będzie solidnym fundamentem w przygotowaniach do szkoły aktorskiej lub innej formy działalności artystycznej. Program obejmuje różnorodne techniki teatralne, od pracy nad ciałem i głosem przez analizę tekstów i rozwijanie umiejętności improwizacji aż po tworzenie scenariusza spektaklu.
Jako że praca w zespole jest podstawą wszelkich działań aktorskich, nasze warsztaty opierają się na zadaniach grupowych, które pozwalają każdemu z uczestników wykorzystać jego unikalne talenty i cechy charakteru.
2. Rozwój osobisty – buduj pewność siebie!
Na uczestnictwie w warsztatach teatralnych mogą zyskać nie tylko przyszli aktorzy. Nasze zajęcia są także świetną okazją do pracy nad pewnością siebie, przełamywania tremy towarzyszącej wystąpieniom publicznym i zdobywania narzędzi potrzebnych do tego, by lepiej radzić sobie w sytuacjach społecznych. Teatr uczy, jak otworzyć się na innych, wyrażać emocje i własne zdanie oraz tworzyć więzi z rówieśnikami. Ważnym aspektem zajęć jest także budowanie w nastolatkach umiejętności efektywnej współpracy z innymi osobami.
Wszystkie te kwestie będą w dalszym życiu odgrywać istotną rolę – prywatnie, w szkole, a w przyszłości także w pracy zawodowej.
3. Zajęcia na profesjonalnej scenie teatralnej
Wszystkie zajęcia odbywają się na profesjonalnej scenie teatralnej, co daje uczestnikom możliwość pracy w warunkach zbliżonych do tych, jakie panują w teatrze. Dzięki temu młodzi artyści mogą oswoić się z przestrzenią sceniczną, pracą z rekwizytami, kostiumami oraz światłem, co jest niezwykle cennym doświadczeniem dla przyszłych adeptów sztuki aktorskiej.
Warsztaty Teatr Młodych to także szansa na to, by wystąpić na scenie, na której wcześniej można było zobaczyć takie gwiazdy jak: Anna German, Edward Lubaszenko, Ewa Dałkowska i wiele innych. Tu tworzyła się historia teatru otwartego – przez blisko 30 lat działania Studenckiego Teatru Kalambur. Ponad dziesięć lat działał tu też teatr K2, którego misją było promowanie młodych artystów.
Adres: Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka, ul. Kuźnicza 29a, Duża Scena (I piętro)
4. Unikatowe przedstawienie teatralne
Jednym z ważniejszych elementów warsztatów jest przygotowanie spektaklu teatralnego, który zostanie wystawiony przed rodzinami uczestników i zaproszonymi gośćmi na koniec semestru. To wyjątkowa okazja, żeby zaprezentować zdobyte umiejętności na scenie przed życzliwą publicznością.
Przygotowanie spektaklu pozwala na poznanie i uczestnictwo w całym procesie tworzenia przedstawienia teatralnego.
W semestrze zimowym, w zależności od decyzji grupy, może to być także krótsza forma teatralna lub warsztaty otwarte.
Jakie umiejętności zyskasz, uczestnicząc w warsztatach teatralnych?
- pewność siebie – praca nad wyrażaniem emocji i własnego zdania oraz stawianiem granic w grupie pomogą Ci w budowaniu poczucia własnej wartości
- umiejętności komunikacyjne – zajęcia teatralne dla młodzieży uczą, jak skutecznie wyrażać swoje myśli, emocje i intencje, co przekłada się na lepsze relacje z otoczeniem i sukcesy podczas wystąpień publicznych
- kreatywność i wyobraźnia – teatr rozwija wyobraźnię, a poprzez możliwość wcielania się w różnorodne role pozwala spojrzeć na świat z wielu perspektyw, co jest bezcenne nie tylko dla artystów
- zdolność pracy w zespole i budowania relacji – współpraca z innymi uczestnikami warsztatów nauczy Cię, jak działać w grupie, rozwiązywać konflikty i wspólnie osiągać cele. Pozwoli też na budowanie zdrowych relacji, które mogą przerodzić się w przyjaźnie na lata!
- świadomość ciała i głosu – zajęcia obejmują ćwiczenia z emisji głosu, dykcji i ruchu scenicznego, co pomoże Ci zarówno na scenie, jak i w życiu codziennym
Jak wyglądały poprzednie edycje?
Odwiedź nas na Facebooku i Instagramie, żeby zobaczyć, jak wyglądały poprzednie edycje warsztatów:
- Facebook Teatru w Centrum: https://www.facebook.com/TeatrwCentrum
- Facebook Fundacji: https://www.facebook.com/CentrumTworczosci/
- Instagram Fundacji: https://www.instagram.com/centrum.tworczosci/
Termin i zapisy
ZBIERAMY ZAPISY DO NOWEJ GRUPY!
Formularz zapisu: https://centrumtworczosci.pl/formularz-zapisu-na-warsztaty-indywidualne/
Cennik: https://centrumtworczosci.pl/cennik-warsztaty/
- Warsztaty rozpoczynamy 23 września (grupa poniedziałkowa) lub 2 października 2024 r. (grupy środowe). Semestr kończy się 27.01.2025 r. (grupa poniedziałkowa) lub 29.01.2024 r. (grupy środowe).
- Zajęcia odbywają się w cyklu 16 spotkań po 90 minut.
- Kiedy?
- poniedziałki 17:00-18:30 (młodzież 12-15 lat)
- środy 16:15-17:45 (młodzież 13-18 lat)
- środy 17:50-19:20 (młodzież 13-18 lat)
- Gdzie? Kuźnicza 29a, Wrocław
Mama Mai –
Od warsztatów artystycznych oczekuję rozwoju dziecka, dobrej zabawy i miłej atmosfery, wszystko to mamy na zajęciach w Centrum Twórczości. Jak najbardziej poleciłabym innym warsztaty w WCTD. Córka jest bardzo zadowolona.
Julia –
Ogromny pozytywizm, energia i świetne podejście do dzieci i młodzieży.
Monika Krawczyk –
Wraz z córką jesteśmy bardzo zadowolone z warsztatów. Córka bardzo chętnie uczestniczy w zajęciach już od kilku lat. Jest to miejsce gdzie czuje się wyjątkowo i swobodnie. Serdecznie polecam 🙂