Jednym ze sztandarowych projektów Wrocławskiego Centrum Twórczości Dziecka już od wielu lat są warsztaty "ABC Sztuki XX wieku". Zajęcia skierowane są dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych. To cykliczne i bezpłatne warsztaty artystyczne dla szkół, dzięki którym dzieci mają okazję zapoznać się z najważniejszymi kierunkami twórcami i zjawiskami sztuki XX wieku oraz stworzyć własne dzieła sztuki nowoczesnej.
Każda klasa uczestnicząca w projekcie bierze udział w cyklu trzech spotkań odbywających się we Wrocławskim Centrum Twórczości Dziecka (ul. Kuźnicza 29a). Udział w zajęciach jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona. Warsztaty przeznaczone są dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych z Wrocławia i okolic, także do tych dzieci z mniejszych miejscowości.
Zajęcia obejmują cykl trzech spotkań (w czwartki lub piątki) podczas których dzieci pracują w dwóch podgrupach. Każde zajęcia poprowadzi dwóch instruktorów, a pojedyncze zajęcia trwają około 120-150 minut.
Każde spotkanie podzielone jest na:
Tematyka spotkań:
Podczas zajęć uczestnicy otrzymywali materiały drukowane do wykonania edukacyjnych gazetek ściennych na terenie szkoły, dzięki czemu mogli utrwalić zdobytą wiedzę oraz zainspirować inne klasy do udziału w warsztatach. Gazetka będzie zawierać reprodukcje najsłynniejszych obrazów, wyjaśnienia terminów artystycznych, notki najwybitniejszych twórców oraz prace dzieci wykonane podczas warsztatów. Podstawowe materiały uczestnicy otrzymają bezpłatne od Centrum. Zwieńczeniem zajęć będzie wspólne przygotowanie gry edukacyjnej, która uporządkuje zdobytą wiedzę.
Uczestnicy, biorąc udział w warsztatach plastycznych i teatralnych oraz w prelekcjach w formie prezentacji multimedialnych, sami stali się artystami i doświadczali konkretnych gatunków sztuki w praktyce. Podczas zajęć dzieci korzystali z możliwości, jakie daje profesjonalna scena oraz używali rekwizytów teatralnych i materiałów plastycznych.
Zajęcia w kreatywny, twórczy sposób połączyły w sobie elementy zabawy i nauki. Dzieci chętnie wypowiadały się na różne tematy związane z obszarem zajęć, wyrażały emocje, rozwijały kreatywność. Dzięki współpracy na zajęciach mogły efektywnie integrować się z grupą i swoimi nauczycielami, co po pandemii COVID-19 wydaje nam się szczególnie ważne. Dodatkowo projekt ten wspomógł nauczycieli w przekazaniu programu nauczania ze sztuk plastycznych w ciekawy sposób, na jaki prawdopodobnie nie ma warunków w wielu szkołach.
Wartość warsztatów podkreślają opinie uczestników, którzy nie kryją satysfakcji z udziału oraz mają nadzieję, że w przyszłości będą mogli to powtórzyć:
Bardzo podobało mi się na warsztatach, a najbardziej na teatralnych. Chciałabym tu jeździć co tydzień.
Na zajęciach teatralnych można było wyrazić emocje, zajęcia plastyczne Pop Art., robienie obrazów i można było określić uczucia w tych obrazach.
Pozytywną opinię dla naszego projektu wystawiają także opiekunowie grup:
Tego typu projekty są bardzo ważne i potrzebne. Dzieci powinny zapoznawać się z elementami sztuki XX wieku. Dzieci zapamiętały bardzo dużo z wykładów i mówiły o tym w szkole przy okazji różnych lekcji. Zajęcia były dla nich bardzo inspirujące i pozwoliły im poszerzyć perspektywę dotyczącą sztuki, ale również samego procesu tworzenia. Można powiedzieć, że wiedza, którą zdobyły otworzyła im głowę na nowe techniki tworzenia, odejście od klasycznych form przedstawiania. Stały się również bardziej kreatywne i odważne w procesie tworzenia. Ułatwi to zajęcia z plastyki w szkole. Dziękujemy!
Warsztaty były prowadzone na wysokim poziomie merytorycznym oraz metodycznym. Dzieci z wielkim entuzjazmem podchodziły do proponowanych im zadań – mogły wykazać się kreatywnością oraz ćwiczyły umiejętność pracy zespołowej. Poznanie różnych dziedzin sztuki, form jej wyrażania, pozwala na otwarte, refleksyjne postrzeganie otaczającej rzeczywistości. Tegoroczne warsztaty są kolejną edycją, w której miałam przyjemność uczestniczyć wraz z kolejną grupą uczniów. Myślę, że jest to bardzo wartościowa propozycja edukacyjna, która powinna być kontynuowana. Dzieci uczą się wyrażać swoje uczucia i emocje poprzez sztukę.
My ze swojej strony dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, a osobom prowadzącym warsztaty i prelekcje za ich merytoryczne i bardzo profesjonalne przygotowanie i przeprowadzenie. Mamy nadzieję, że to nie ostatnia edycja tego świetnego projektu.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.
ul. Kuźnicza 29a, II piętro
50-138 Wrocław
NIP 897-167-91-68
Telefon: 661 136 434
Poniedziałek 10:00-15:00
Wtorek 10:00-15:00
Środa 10:00-15:00
Czwartek 10:00-15:00