Laboratorium wrażliwości estetycznej i społecznej to bazowy projekt, realizowany przez Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka od 2005 roku. Jest przez nas prowadzony w celu kompleksowej edukacji kulturalnej adresowanej przede wszystkim do dzieci i młodzieży, ale także dorosłych.
Dzięki życzliwości Gminy Wrocław dysponujemy siedzibą, w której skład wchodzą sale dydaktyczne oraz scena teatralna z widownią.
Prowadzimy warsztaty artystyczne dla dzieci od pierwszego miesiąca życia, dla młodzieży oraz dorosłych. Zajęcia w twórczy sposób łączą rozwijanie umiejętności artystycznych oraz społecznych. Wyróżnia je także wielomodułowość i kompleksowość zagadnień. Uczestnicy poznają różne dziedziny sztuki (muzykę, plastykę, teatr) w formie, która jest dla nich atrakcyjna poznawczo i łatwo przyswajalna. Równie ważne co edukacja z zakresu sztuk plastycznych, teatralnych czy wokalnych jest nabywanie kompetencji miękkich. Mogą one w dużym stopniu pomóc funkcjonować w społeczeństwie, rozpoznawać swoje emocje, potrzeby i lepiej je wykorzystywać i wyrażać. Na naszych warsztatach dzieci i młodzież uczą się efektywnie pracować w grupie, rozwijać kreatywność i wyobraźnię poprzez pracę twórczą, rozbudzać ciekawość. Dodatkowo inspirujemy uczestników do krytycznego myślenia, czy przełamujemy bariery stresu poprzez występy sceniczne. Dzieci i młodzież z rodzin w trudnej sytuacji materialnej uczestniczą w zajęciach nieodpłatnie.
Na bazie tego projektu już od kilkunastu lat realizowane są różne przedsięwzięcia mające na celu pomoc osobom z utrudnionym dostępem do kultury. Świetlice środowiskowe, dzieci z niepełnosprawnością intelektualną korzystają z bezpłatnych warsztatów artystycznych. Kolejnym z elementów tego projektu jest Teatr Trzech Generacji. Ten bezpłatny cykl warsztatów teatralnych zakończony spektaklem ma na celu integrację pokoleń. Uczestnicy budują relacje, które wykraczają poza czas i zakres zajęć. W projekt wpisana jest też współpraca ze społecznością lokalną polegającą na wspieraniu inicjatyw lokalnych; wizyty studyjne oraz konferencje. Na wizyty studyjne staramy się zapraszać studentów uczelni wyższych lub szkół zawodowych z kierunków związanych z edukacją kulturalną lub organizacją działań kulturalnych i społecznych, lub pracowników instytucji, organizacji i firm zainteresowanych naszymi działaniami. Ponadto organizujemy warsztaty dla klas, które wpisują się w szkolną podstawę programową, ale dzięki użyciu nieszablonowych rozwiązań, uzupełniają i wzbogacają ofertę szkolną.
Poprzez nasze działania dążymy do zwiększenia udziału w kulturze mieszkańców Wrocławia, niezależnie od ich statusu materialnego, pozycji społecznej, wieku, liczby dzieci, czy niepełnosprawności. Dlatego między innymi podczas każdej rekrutacji na zajęcia zapewniamy określoną, bezpłatną liczbę miejsc w grupie dla dzieci w rodzin w trudnej sytuacji materialnej. Uczestnicy mogą kontynuować edukację artystyczną i rozwijanie talentów w zajęciach dla kolejnych grup wiekowych. W przyszłości mogą również stać się instruktorami warsztatów i aktorami teatralnymi, stają się również rzecznikami edukacji kulturalnej wśród młodego pokolenia. Liczymy również na to, że w przyszłości, jako rodzice wrócą do nas ze swoimi dziećmi, ucząc je tym samym, że kultura i sztuka jest ważną częścią życia każdego człowieka. Absolwenci naszych warsztatów stają się świadomymi odbiorcami kultury i liderami kultury czynnej.
Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław https://www.wroclaw.pl/urzad/
ul. Kuźnicza 29a, II piętro
50-138 Wrocław
NIP 897-167-91-68
Telefon: 661 136 434
Poniedziałek 10:00-15:00
Wtorek 10:00-15:00
Środa 10:00-15:00
Czwartek 10:00-15:00