Od czerwca w ramach działalności WCTD ruszył artystyczny projekt dla dzieci w wieku 12-18 lat z placówki socjoterapeutycznej w Kłodzku. Trafia do niej młodzież z całego kraju. Przyczyny ich pobytu tam są bardzo różne, ale głównie są to dzieci zagrożone wykluczeniem przez problemy w nauce, a tym samym zagrożony jest ich rozwój i prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie. Bardzo potrzebują troski, wzmocnienia i wsparcia! Jako że już na starcie mają dużo trudniej niż ich rówieśnicy - postanowiliśmy wykorzystać nasze zasoby, żeby przyjść im z pomocą.
W procesie wsparcia podopiecznych Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii ważny jest wszechstronny rozwój, edukacja i wychowanie, aby przekazywać prawidłowe wzorce i zapobiegać zjawisku wykluczenia społecznego. Nie od dziś wiadomo, że szczególną rolę w rozwoju i tworzeniu prawidłowych społecznych postaw ma kontakt ze sztuką.
Dzieci z kłodzkiego MOSu są otwarte na artystyczne działania, bardzo chętnie biorą w nich udział, jeśli tylko mają taką szansę.
Nasza instruktorka przyjeżdżała raz w tygodniu do Kłodzka i prowadziła cykl warsztatów komiksowych. Wiemy, że podopieczni MOSu są pozytywnie nastawieni do takich zajęć, ponieważ podobne projekty odbywały się już u nich z wielkim powodzeniem. Zajęcia z komiksu wywoływały eksplozję radości, uśmiechu, dzieciaki dopytywały, kiedy będą kolejne warsztaty. Bardzo lubiły pracować w grupach i ze zniecierpliwieniem czekały na takie ćwiczenia.
Drugi etap miał miejsce 23 listopada w siedzibie Wrocławskiego Centrum Twórczości Dziecka. Uczestnikami ponownie była grupa dzieci i młodzieży z ośrodka w Kłodzku. Podczas wizyty brali oni udział nie tylko w warsztatach, gdzie tworzyli własne prace, ale także mieli okazję zwiedzić wrocławskie instytucje kultury: Muzeum Pana Tadeusza i Mediatekę. Wysłuchali między innymi prelekcji, a także wzięli udział w sesji z wykorzystaniem aparatury VR. Wiele ze zrealizowanych w tym dniu aktywności było dla nich nowością, dzięki którym rozwinęli swoje kompetencje, zarówno kulturalne, jak i społeczne. Takie doświadczenie z pewnością może wpłynąć na większą otwartość w obrębie kolejnych działań na podobnym polu.
Uczestnicy chętnie wskazują na korzyści, jakie wynieśli z uczestnictwa w projekcie. Zwracając uwagę zarówno na nowe umiejętności plastyczne, ale także takie kwestie jak doskonalenie pracy w grupie. Zwracają uwagę na bardzo dobrą atmosferę podczas warsztatów oraz mają nadzieję na uczestnictwo w podobnych zajęciach w przyszłości.
Plusy projektu dostrzegają nie tylko jego uczestnicy. Jedna z prowadzących, Joanna Grzelczyk, twierdzi, że z każdymi kolejnymi warsztatami obserwowała rozwijającą się współpracę w obrębie grupy, otwartość względem działania i pracy zespołowej, coraz ciekawsze pomysły na realizację inicjatyw.
Według niej “język komiksu stanowił łącznik dla poszczególnych tematów zajęć, natomiast efektem naszych działań są przede wszystkim związane relacje - zarówno ze sztuką, jak i te codzienne – międzyludzkie.”
Również wychowawczynie z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Kłodzku podkreślają korzyści:
Monika Noga-Nowak
Agnieszka Boczkowska
Podsumowując projekt Małgorzata Strońska - prezes Wrocławskiego Centrum Twórczości Dziecka - uważa, że takie warsztaty są dla młodych ludzi nie tylko okazją do zdobycia wiedzy w atrakcyjny sposób, ale też chwilą radości zatrzymania się przy aktywności, która wyzwala spontaniczność i kreatywność i pozwala na byciu bliżej siebie. W opiniach młodzieży zauważyła pozytywne nastawienie, co do przebiegu całego wydarzenia oraz chęć do udziału w podobnych wydarzeniach w przyszłości.
Wkład własny zebraliśmy dzięki pomocy wielu indywidualnych darczyńców, ludzi o dobrych i hojnych Sercach, którzy wpłacili darowizny na naszą akcję na portalu Zrzutka.pl
Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna.
ul. Kuźnicza 29a, II piętro
50-138 Wrocław
NIP 897-167-91-68
Telefon: 661 136 434
Poniedziałek 10:00-15:00
Wtorek 10:00-15:00
Środa 10:00-15:00
Czwartek 10:00-15:00