Przejdź do menu
Przejdź do sekcji kontakt

Strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o tym do czego ich używamy. Więcej

Czcionka
Kontrast
Dostępność
Przetłumacz
Przekaż darowiznę 
Fundacji
Twoja darowizna sprawi, że centrum twórczości będzie mogło sprawniej pomagać swoim podopiecznym 
Ufunduj warsztaty małemu artyście
Twoja darowizna sprawi, że dziecko z ubogiej rodziny weźmie udział w warsztatach
Ufunduj bilet małemu widzowi
Swoją darowizną możesz uczynić coś naprawdę wielkiego. Dołącz do naszej akcji i wesprzyj tych, którzy nie mają równych szans. Zadbaj o rozwój kulturalny młodego pokolenia i spraw dziecku radość!
Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka
Jesteśmy organizacją pozarządową i od ponad 25 lat realizujemy projekty kulturalne kierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Naszą misją jest tworzenie przestrzeni, w której dostęp do kultury ma każde dziecko, gdzie wspierany jest rozwój osobowości i kreatywności młodego pokolenia, a sztuka służy do odkrywania świata szlachetnych wartości.
Poznaj  fundację
Poznaj naszą historię i siedzibę, założyciela  fundacji, kadrę, instruktorów, jak pomagamy 
Jak pomagamy: cele, działania
Misja/Wizja fundacji
Nasza historia i siedziba
Założycielka fundacji
Kadra Centrum Twórczości
Ach! Teatr
Strona główna Teatru
O Ach! Teatrze
Kalendarz spektakli
Cennik
Bilety
Regulamin
Ach! Teatr jest miejscem, w którym dzieci mogą przenieść się do świata baśni i wyobraźni, od najmłodszych lat poznawać magię teatru i brać udział w fantastycznych przygodach bohaterów spektakli wraz ze swoimi opiekunami. Tworzymy teatr przekazujący wartości, bezpieczny, przyjazny i zaangażowany społecznie. Zapraszamy do miejsca dziecięcych zachwytów!

Nauka przez komiks

Od czerwca w ramach działalności WCTD ruszył artystyczny projekt dla dzieci w wieku 12-18 lat z placówki socjoterapeutycznej w Kłodzku. Trafia do niej młodzież z całego kraju. Przyczyny ich pobytu tam są bardzo różne, ale głównie są to dzieci zagrożone wykluczeniem przez problemy w nauce, a tym samym zagrożony jest ich rozwój i prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie. Bardzo potrzebują troski, wzmocnienia i wsparcia! Jako że już na starcie mają dużo trudniej niż ich rówieśnicy - postanowiliśmy wykorzystać nasze zasoby, żeby przyjść im z pomocą.
W procesie wsparcia podopiecznych Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii ważny jest wszechstronny rozwój, edukacja i wychowanie, aby przekazywać prawidłowe wzorce i zapobiegać zjawisku wykluczenia społecznego. Nie od dziś wiadomo, że szczególną rolę w rozwoju i tworzeniu prawidłowych społecznych postaw ma kontakt ze sztuką.

Dzieci z kłodzkiego MOSu są otwarte na artystyczne działania, bardzo chętnie biorą w nich udział, jeśli tylko mają taką szansę. 

Nasza instruktorka przyjeżdżała raz w tygodniu do Kłodzka i prowadziła cykl warsztatów komiksowych. Wiemy, że podopieczni MOSu są pozytywnie nastawieni do takich zajęć, ponieważ podobne projekty odbywały się już u nich z wielkim powodzeniem. Zajęcia z komiksu wywoływały eksplozję radości, uśmiechu, dzieciaki dopytywały, kiedy będą kolejne warsztaty. Bardzo lubiły pracować w grupach i ze zniecierpliwieniem czekały na takie ćwiczenia.

Drugi etap miał miejsce 23 listopada w siedzibie Wrocławskiego Centrum Twórczości Dziecka. Uczestnikami ponownie była grupa dzieci i młodzieży z ośrodka w Kłodzku. Podczas wizyty brali oni udział nie tylko w warsztatach, gdzie tworzyli własne prace, ale także mieli okazję zwiedzić wrocławskie instytucje kultury: Muzeum Pana Tadeusza i Mediatekę. Wysłuchali między innymi prelekcji, a także wzięli udział w sesji z wykorzystaniem aparatury VR. Wiele ze zrealizowanych w tym dniu aktywności było dla nich nowością, dzięki którym rozwinęli swoje kompetencje, zarówno kulturalne, jak i społeczne. Takie doświadczenie z pewnością może wpłynąć na większą otwartość w obrębie kolejnych działań na podobnym polu.

Uczestnicy chętnie wskazują na korzyści, jakie wynieśli z uczestnictwa w projekcie. Zwracając uwagę zarówno na nowe umiejętności plastyczne, ale także takie kwestie jak doskonalenie pracy w grupie. Zwracają uwagę na bardzo dobrą atmosferę podczas warsztatów oraz mają nadzieję na uczestnictwo w podobnych zajęciach w przyszłości.

Plusy projektu dostrzegają nie tylko jego uczestnicy. Jedna z prowadzących, Joanna Grzelczyk, twierdzi, że z każdymi kolejnymi warsztatami obserwowała rozwijającą się współpracę w obrębie grupy, otwartość względem działania i pracy zespołowej, coraz ciekawsze pomysły na realizację inicjatyw. 

Według niej “język komiksu stanowił łącznik dla poszczególnych tematów zajęć, natomiast efektem naszych działań są przede wszystkim związane relacje  - zarówno ze sztuką, jak i te codzienne – międzyludzkie.”

Również wychowawczynie z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Kłodzku podkreślają korzyści:

  • “Projekt został przeprowadzony w bardzo ciekawy i dostosowany do możliwości naszych wychowanków sposób. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach, uczyły się nowych rzeczy, poznały coś, co do tej pory było im nieznane. Rozwijały swoją kreatywność, mogły rozwinąć umiejętności plastyczne oraz pracy zespołowej.  W przyszłości jesteśmy otwarci na podobne inicjatywy tego typu.”

Monika Noga-Nowak

  • “Jestem zachwycona możliwością uczestnictwa i obserwacji projektu. Ukazywanie, budowanie historii poprzez komiks okazało się być nowym i bardzo twórczym przeżyciem dla młodzieży. Uważam projekt za trafiony przemyślany i potrzebny. Dziękuję, że mogłam uczestniczyć w tym doświadczeniu. Jestem pewna, że dzieci, z którymi pracuję na pewno na długo zapamiętają tę przygodę”. 

Agnieszka Boczkowska

Podsumowując projekt Małgorzata Strońska - prezes Wrocławskiego Centrum Twórczości Dziecka - uważa, że takie warsztaty są dla młodych ludzi nie tylko okazją do zdobycia wiedzy w atrakcyjny sposób, ale też chwilą radości zatrzymania się przy aktywności, która wyzwala spontaniczność i kreatywność i pozwala na byciu bliżej siebie. W opiniach młodzieży zauważyła pozytywne nastawienie, co do przebiegu całego wydarzenia oraz chęć do udziału w podobnych wydarzeniach w przyszłości.

Wkład własny zebraliśmy dzięki pomocy wielu indywidualnych darczyńców, ludzi o dobrych i hojnych Sercach, którzy wpłacili darowizny na naszą akcję na portalu Zrzutka.pl

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna.

Galeria zdjęć z projektu

Centrum
Twórczości
Dziecka

Jesteśmy organizacją pozarządową i od ponad 20 lat realizujemy projekty kulturalne kierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Naszą misją jest tworzenie przestrzeni, w której dostęp do kultury ma każde dziecko, gdzie wspierany jest rozwój osobowości i kreatywności młodego pokolenia, a sztuka służy do odkrywania świata szlachetnych wartości.
Kontakt

ul. Kuźnicza 29a, II piętro
50-138 Wrocław
NIP 897-167-91-68
Telefon: 661 136 434

 

Poniedziałek 10:00-15:00
Wtorek 10:00-15:00
Środa 10:00-15:00
Czwartek 10:00-15:00

Strona jest własnością Fundacji Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka
homeapartmentheartstareyefile-emptygraduation-hatlicensepicturebookuserusersbubbleselectsmileclockmagnifiermenulist linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram